Co warto wiedzieć o spływach…

Sezon urlopowy wiąże się ze wzrostem naszej aktywności. Przez kilka dni w roku staramy się spędzić jak najwięcej czasu z  najbliższymi. Szukamy jak najwięcej atrakcji, które dostarczą  niezapomnianych wrażeń i pozwolą się nam zregenerować.

Wielką popularnością cieszą się spływy rzekami na pontonach lub kajakach, w szczególności gdy na zewnątrz panują niemiłosierne upały. Z reguły korzystamy z usług firm, które organizują tego typu przedsięwzięcia, lub zajmują się wypożyczaniem sprzętu wodnego.

IVENTIC prezentuje kilka uwag, które warto wziąć do siebie, aby spływ był wyłącznie przyjemnością :-):

 1. Przed wyruszeniem na spływ odpowiedzmy sobie na pytania: jakie posiadamy kwalifikacje i doświadczenie, oraz jaki stopień trudności ma dany odcinek rzeki, po którym chcemy się poruszać. Warto przestudiować opisy trasy, w szczególności czy występują ( i gdzie) miejsca, w których należy przenieść kajak lub ponton.
 2. Pamiętajmy, że trasę powinniśmy dobrać pod kątem najsłabszych uczestników wyprawy, a nie pod kątem naszego ego. Dzieci niekoniecznie mogą podzielać nasz entuzjazm rozkoszowaniem się łonem natury.
 3. Nie dajmy się zaskoczyć burzy i sprawdzajmy prognozę pogody.
 4. Poziom trudności rzeki jest zmienny i zależy od poziomu wody. Warto sprawdzić jaki jest aktualny stan wody.
 5. Sprawdźmy stan techniczny wypożyczanego przez nas sprzętu. Popatrzmy na nasze kamizelki czy mają sprawne klamry i są dopasowane lub mają regulację pod rozmiar naszego ciała.
 6. Jakie wybrać kamizelki? To szeroki temat. Bardzo skrótowo rzecz ujmując: dla osób, które nie potrafią pływać przeznaczone są kamizelki ratunkowe. Ze względu na swoją budowę nie są komfortowe i dedykowane do kajakarstwa czy raftingu. Tu sprawdzi się kamizelka asekuracyjna – przeznaczona jest dla osób, które potrafią pływać. Każda kamizelka ma swoją określoną wyporność – weźmy to pod uwagę pod kątem naszej działalności. Pamiętajmy, że im bardziej „pieniąca” się woda, tym trudniej jest nam się utrzymać na powierzchni wody, nie wspominając już o działających na nas sile, nurcie i prądzie rzeki.
 7. Kamizelkę miejmy cały czas zapiętą – zgodnie z zaleceniami producenta –  i na sobie – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Dla małych dzieci zalecamy ubiór kamizelek ratunkowych.
 8. Weźmy ze sobą rzutkę.
 9. Weźmy ze sobą telefon i apteczkę zapakowane w szczelny worek (kajakowy).
 10. Jeżeli chcemy rozpocząć swoją działalność w zakresie kajakarstwa lub raftingu zalecamy przeszkolenie w zakresie autoratownictwa , na przykład uczestniczenie w kursie organizowanym przez IVENTIC.
 11. Nie ma prawnego obowiązku mieć kasku podczas spływu, lecz dno i brzegi rzeki bywają kamieniste i warto o tym pamiętać! Zadbaj o własne bezpieczeństwo!
 12. Podczas siedzenia w pontonie lub kajaku zachowaj czujność. Chwila nieuwagi może się skończyć wpadnięciem do wody lub przewrotką sprzętu.
 13. Na „pokład” naszego „statku” weźmy wodę, krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne. Przyda się preparat przeciw owadom.
 14. Unikajmy pływających przeszkód np. konary drzew.
 15. Nie przepływajmy przez sztuczne przeszkody (jazy, progi) – może to się skończyć tragicznie. Z reguły takie miejsca są oznaczone na trasach kajakowych jako punkty, w których należy przenieść kajak lub ponton.
 16. Nie zbliżajmy się do zapór i miejsc niedozwolonych !
 17. Nie pływajmy po trudnych miejscach bez doświadczenia!
 18. Doświadczenie zdobywajmy stopniowo i pod okiem profesjonalistów!
Indywidualny sprzęt asekuracyjny
Indywidualny sprzęt asekuracyjny

Kamizelka, kask nigdy nie dadzą nam 100% gwarancji bezpieczeństwa – po prostu myślmy co robimy. Woda jest wspaniałą rzeczą, ale również żywiołem. Nie lekceważmy jej i zróbmy wszystko, żeby spływ był przyjemnością, a nie traumą. Zadbajmy o to, żeby wiedzieć jak korzystać z powierzonego nam sprzętu i jak się zachować w sytuacjach kryzysowych. Absolutnie nie wolno opierać swej wiedzy wyłącznie o niniejszy tekst.

IVENTIC zachęca do szkoleń z tej dziedziny. Pływaj tylko z IVENTIC!